آدم‌های ساکت

Mahdi Jaberi's blog

کافه رادیو/ گیرنده شناخته نشد


"گیرنده شناخته نشد" اثر خانم کاترین کرسمن تیلور (متولد 1903 میلادی) است. خانم تیلور استاد دانشگاه در رشته روزنامه‌نگاری و نویسندگی بود و در طول عمرش فقط سه کتاب نوشت که این کتاب، نام او را بر سر زبان‌ها انداخت.

این کتاب در حقیقت شبیه به یک داستان کوتاه است البته شما در "گیرنده شناخته نشد" هیچ جمله و روایتی را از زبان نویسنده یا قضاوت او نمی‌خوانید؛ چراکه تمام کتاب فقط نامه‌نگاری است؛ آری! نویسنده به جای نوشتن داستان در قالب‌های معمول، ترجیح داده است که تمام عناصر تشکیل دهنده‌ی یک داستان را در نامه‌نگاری‌های دو دوست صمیمی آلمانی پیاده کند.   این کار آنقدر حرفه‌ای و با ظرافت انجام شده که شما با خواندن نامه‌ها دقیقا احساس مطالعه‌ی یک داستان کوتاه را دارید و با خواندن نامه‌ها موفق به دریافت و کشف تصویرسازی‌های هنرمندانه خانم تیلور می‌شوید.این کتاب در سال 1938 میلادی نوشته شده است؛ بعد از جنگ جهانی اول و قبل از جنگ جهانی دوم. یعنی همان روزهایی که دنیای غرب هنوز به خطر هیتلر پی نبرده بود و مردم او را منجی می‌دانستند. خانم تیلور قصد داشت با نوشتن این داستان جذاب، تاثیرگذار و کوتاه، امریکایی‌ها و مردم جهان را از خطر هیتلر آگاه کند.


داستان این کتاب، روند دوستی دو فرد نقاشِ آلمانی به نام‌های ماکس و مارتین است؛ از صمیمانه‌ترین حرف‌ها تا تلخ‌ترین حوادث.


این داستان برای نخستین بار در دهه 30 میلادی در مجله‌ی ریدرز دایجست که آن زمان 3 میلیون نسخه تیراژ داشت منتشر شد و سپس میلیون‌ها نسخه از این داستان در قالب کتاب به فروش رسید؛ ترجمه فرانسوی آن فقط 600 هزار نسخه در سال 1995 (یعنی در پنجاهمین سالگرد برچیده شدن اردوگاه‌‌های مرگ) فروش داشته است. خانم تیلور در سال 1996 و در حالی که او و کتابش دوباره کشف شده بودند، از دنیا رفت.


* مطالعه این کتاب جیبیِ 3500 تومانی (نشر ماهی) فقط نیم ساعت زمان صرف می‌کند. من دو هفته قبل، آن را در "کافه رادیو" مطالعه کردم.


تاریخ ارسال: چهارشنبه 11 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 02:12 ب.ظ | نویسنده: مهدی جابری | چاپ مطلب