X
تبلیغات
رایتل

آدم‌های ساکت

Mahdi Jaberi's blog

هفت‌خوان عربی-غربی برای اتحاد شیعه و سنی


مهدی جابری/ تشکیل "اتحادیه مسلمانان" یا "اتحادیه شیعه و سنی" می تواند گام بزرگی برای پایان مفت‌فروشی نفت، گاز و محصولات پتروشیمی به "اتحادیه اروپا" باشد.
کشورهای غربی همزمان با برنامه ریزی برای انسجام بخشیدن به رویکردها و فعالیت های سیاسی، مذهبی، اقتصادی و اجتماعی خویش برنامه های‌هدفمند و مخفیانه‌ای را برای حذف انسجام از جامعه مسلمانان در دستور کار قرار داده‌اند. این کشورها هرچند بین خود اتحاد ایجاد کردند و "اتحادیه اروپا" را به عنوان شاخص‌ترین نماد وحدت خویش به ثبت رساندند اما از سوی دیگر مانع برقراری اتحاد و وحدت میان جوامع اسلامی شدند. مباحث اختلاف‌انگیز مذهبی (شیعه و سنی)، قومی و جغرافیایی هرچند در ظاهر بین ملت‌ها و جوامع مسلمان جریان دارد اما ریشه و جرقه این اختلافات را باید در سیاست‌های مرموز و پنهان کشورهای غربی جستجو کرد.
کشورهای غربی ده‌ها سال قبل به این واقعیت مهم پی بردند که بدون استفاده و سوءاستفاده از منابع نفت و گاز کشورهای مسلمان نمی‌توانند به حیات اقتصادی و سیاسی خود ادامه دهند بنابراین آنها علاوه بر ایجاد اتحاد بین کشورهای قاره سبز،  باید به دنبال راهی برای غارت طلای سیاه از خانه مسلمانان می‌بودند. به همین علت است که بسیاری از گروه‌های تروریستی بعد از تشکیل اتحادیه اروپا سر از خاورمیانه و جوامع مسلمان درآوردند.
 
شیعه و سنی؛ جنگ روانی
اتحاد آمریکا و اروپا قبل از برپایی جنگ نظامی و اقتصادی علیه جوامع مسلمان، به دنبال ایجاد جنگ روانی بودند و هستند؛ مهمترین برنامه در این جنگ روانی دامن زدن به اختلافاتی است که به طور طبیعی در هر کشور، جامعه و صنف وجود دارد و از جمله آنها می‌توان به دست گذاشتن غربی‌ها روی کلید واژه‌های "شیعه و سنی" اشاره کرد.
 
صاحب نظران سیاسی و دینی حتی در غرب بر این عقیده‌اند که تقابل اصلی در آینده جهان میان "فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی" است. به همین علت است که غرب تلاش می‌کند با اختلاف‌افکنی میان مسلمانان، وحدت آنها را سست کند. با این حال آنهایی که مسلمان واقعی هستند، وجود اختلافات اندک میان مفاهیم و مذهب‌های شیعه و سنی را عامل و دلیل منطقی برای جنگ افروزی نمی‌دانند.
مقاومت شیعیان و سنی‌های واقعی در برابر سیاست‌های مرموز و اختلاف برانگیز غربی‌ها، موجب شد که غرب به ساخت گروه‌های تروریستی همچون داعش روی آورد، پرچم "لا اله الا الله" و "محمد رسول الله" به دستشان بدهد و این گروه‌ها را پس از آموزش نظامی و فکری به سمت جوامع مسلمان و اطراف ایران صادر کند! تا از این طریق نه تنها بتواند اتحاد شیعه و سنی را از ریشه نابود کند بلکه به خیال باطل خود جنگی خانمان سوز میان آنها به راه بیندازد و خود از دور نظاره‌گر کشتار مسلمانان و زوال تدریجی اسلام باشد! در این بین هدف نهایی کشورهای غربی، آمریکا و اسرائیل این است که با بدنام کردن اسلام و نشان دادن چهره‌ای زشت و خشن از این دین آسمانی، برگ برنده‌ای در تقابل فرهنگ اسلامی با فرهنگ غربی به دست بیاورند.


مروری بر وضعیت، شیوه قدرت‌گیری و نوع مدیریت برخی حکام و حکومت‌های به ظاهر مسلمان در همسایگی ایران نشان می‌دهد که کشورهای غربی و آمریکا با چه مهارت و سیاست غیراخلاقی توانسته‌اند جنگ‌های نیابتی خود را در خاورمیانه و جوامع مسلمان به راه بیندازند؛ به این معنا که آنچه در شکل و قالب جنگ شاهد آن هستیم، در اصل میان شیعه و سنی نیست بلکه تهاجمی است از سوی کشورهای غربی به سوی مسلمانان.

 
ایران؛ الگوی اتحاد مسلمانان
کشور ایران در عمل ثابت کرده است که تمام عقاید دینی و مذهبی که به طور واقعی و حقیقی متکی به ادیان آسمانی هستند می‌توانند با صلح و برادری کنار یکدیگر زیست اجتماعی، سیاسی و اقتصادی داشته باشند. در کشور ما هیچ اختلافی میان شیعه و سنی وجود ندارد و به رغم تهدید نرم، جنگ نرم و جنگ روانی که از سوی غرب و آمریکا در جریان است، مسلمانان واقعی اثبات کردند که فریب این جنگ ها و تهدیدها را نمی‌خورند. مسلمانان ایران به خوبی فهمیده‌اند که یک مسلمان واقعی برادرکشی نمی‌کند، بنابراین آنهایی که در مساجد و تجمعات شیعه و سنی اقدامات خشن و غیرانسانی داشتند یا دارند، مسلمان نیستند.
مرور ریشه‌ای و تحلیل واقع‌بینانه وقایع سوریه، افغانستان، پاکستان، بحرین، یمن و عراق نیز نشان می‌دهد که بسیاری از گروه‌های اخلال‌گر و تروریست، بعد از تشکیل اتحادیه اروپا سر از همسایگی ایران و خاورمیانه درآوردند؛ گروه‌هایی که  پیرو هیچیک از مذاهب شیعه و سنی نیستند؛ آنها یا تکفیری و سلفی اند یا وهابی و وابسته به فرقه‌هایی که به جای نشان اسلام، نشان سعود و غرب و صهیونیست دارند.


امت های مسلمان باید وجود اختلافات فکری اندک را میان خود  بپذیرند و این اختلافات ناچیز را که ارتباطی به اصل و اساس دین ندارد امری طبیعی قلمداد کنند. کوچکترین اتحادی میان شیعیان و سنی هایی که از منابع عظیم نفت، گاز و طلا برخوردار هستند قطعا با واکنش فوری و زیرکانه کشورهای غربی وابسته به این منابع مواجه خواهد شد و هرگاه این واکنش اتفاق افتاد باید بدانیم که راه را درست رفته‌ایم.

 
پایان مفت فروشی نفت با اتحادیه شیعه و سنی
اتحاد شیعه و سنی به معنای پیروزی در یک جنگ تحمیلی و نیابتی بزرگ است که غربی‌ها در مناطق مسلمان‌نشین به پا کرده‌اند. تشکیل "اتحادیه مسلمانان" یا "اتحادیه شیعه و سنی" می‌تواند گام بزرگی برای پایان مفت‌فروشی نفت، گاز و محصولات پتروشیمی به "اتحادیه اروپا" و هم‌پیمانان آنها باشد اما شرط اساسی برای ایجاد این اتحاد، بیداری مسلمانان و تغییر رویه برخی حکام منطقه است.
این واقعیت را نیز باید در نظر داشت که برقراری اتحاد میان شیعه و سنی مستلزم تغییر رویه حکامی است که متاسفانه دست‌نشانده آمریکا و غرب هستند و اینجاست که می توان به این پرسش پاسخ داد که: چرا برای برقراری وحدت اساسی میان جوامع مسلمان باید از هفت‌خوان عربی-غربی عبور کرد؟!
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 8 دی‌ماه سال 1394 ساعت 04:47 ب.ظ | نویسنده: مهدی جابری | چاپ مطلب