آدم‌های ساکت

Mahdi Jaberi's blog

پوتین‌وار با آل‌سعود


به قلم مهدی جابری/ رژیم آل‌سعود فتنه و بازی "دوسر-باخت" را در برابر ایرانی‌ها در پیش گرفته است. این رژیم به خوبی به چند موضوع مهم واقف است؛ یعنی می‌د‌اند و مطمئن است که آستانه تحمل ایران بالا است، ایران به هیچ وجه تمایلی به دامن زدن به اختلافات مذهبی ندارد و علاوه بر این عده‌ای در ایران به بهانه تدبیر و مذاکره و لبخند اصلا اراده‌ای برای تهدید منافع سیاسی و اقتصادی آل‌سعود ندارند!
از نظر و خیال باطل این رژیم تروریستی، ایران اگر به سکوت و صبر خود در برابر کشتار شیعیان و قتل عام "منا" ادامه دهد نتیجه‌ای جز شکست و تسلیم و پذیرش ستم ندارد و از آن‌سو اگر به صبر خود پایان دهد، همان اتفاقی می‌افتد که دشمنان ایران و اسلام به دنبال آن هستند! بنابراین از نگاه کوچک و پست سعودی‌ها ما در یک جدال دوسر-باخت قرار داریم. چراکه حاضر به مسلمان‌کشی نیستیم، امکان آتش زدن پرچم عربستان را نداریم، به ملت مظلوم و مسلمان عربستان احترام می‌گذاریم، از ایجاد تفرقه بین مسلمانان پرهیز می‌کنیم و در یک کلام متمدن، با شعور و مسلمان واقعی هستیم.


برنامه‌ریزی برای پاسخ به سوءاستفاده آل‌سعود از خصلت‌های نیک ایرانی‌ها بر عهده مقامات اجرایی کشور است. از دولت تدبیر انتظار می‌رود که ابزارهای لازم را برای تنبیه اقتصادی و سیاسی آل‌سعود تدارک ببیند و با آنها همان کاری را کند که پوتین با اردوغان کرد. اگر چرخ تدبیر دولت به راه افتد شاید واکنش‌های مردم نیز در چارچوب بهتری قرار گیرد.

ایرانی‌ها حوادث مشکوک و تلخی که شهریور و مهرماه امسال در موسم حج رخ داد را به یاد دارند. در این حوادث تقریبا 500 ایرانی بی‌گناه جان باختند. واکنش و تدبیر دولت ایران در این باره به چند مصاحبه و جلسه هم‌اندیشی با مقامات آل‌سعود محدود شد. وزارت امور خارجه و برخی دولتمردان ایران که در جدال لفظی با کشورهای غربی از آنها خواسته بودند که "هرگز یک ایرانی را تهدید نکنند"، اما در جدال کشنده و مرگبار منا ترجیح دادند که در برابر کشتار 500 ایرانی اقدام بازدارنده و تهدیدآمیز اقتصادی و سیاسی انجام ندهند تا ثابت شود که تهدید شدن یک ایرانی نه‌تنها کار سختی نیست بلکه می‌توان پا را 500 پله فراتر گذاشت!


تجاوز به دو زائر نوجوان ایرانی در فرودگاه جده که اوایل امسال رخ داد نیز هرچند موجی از تنفر نسبت به رژیم آل‌سعود در افکار عمومی ایران به راه انداخت اما سفارت عربستان در خیابان "بوستان" همچنان آرام بود و بوی گل و بلبل می‌داد. تعداد اندکی از دولتمردان ایران هم در مصاحبه‌هایی سعی کردند به رژیم آل‌سعود بفهمانند که هرگز دو نوجوان ایرانی را تهدید نکنید!


اما اسفندماه 1391 خبر کشته شدن یک شهروند تهرانی توسط یکی از مقامات دیپلماتیک عربستان در تهران بازتاب رسانه‌ای داشت. هرچند رژیم آل‌سعود مست بودن این مقام سفارت عربستان در هنگام رانندگی را تکذیب کرد اما نتوانست افکار عمومی ایران را درباره این تکذیبیه قانع کند.


جای تامل دارد که ایرانی‌ها نه‌تنها در کشور عربستان امنیت جانی و روانی ندارند بلکه امنیت آنها در داخل ایران نیز از سوی عوامل آل سعود تهدید می‌شود!  یک ایرانی در حادثه ای مشکوک توسط یک مقام سفارت عربستان در تهران جان می دهد، دو ایرانی در فرودگاه جده با تجاوز جنسی ماموران رژیم آل سعود مواجه می شوند و 500 زائر ایرانی فقط در یک حادثه مشکوک جان خود را به طور دسته جمعی از دست می دهند! اما در آن حوادث، در و دیوار سفارت و ساختمان کنسولگری عربستان در تهران و مشهد بوی خاکستر و آتش نمی گیرد.


حال، واکنش دولتمردان ایران به کشتار ایرانی‌ها در تهران و عربستان توسط رژیم آل‌سعود را با واکنش دولت روسیه به "تهدید شدن امنیت خلبان روس توسط ترکیه" مقایسه کنید و توجه داشته باشید که خلبان روس کشته نشده بود بلکه فقط در معرض خطر و آسیب قرار گرفته بود.

پوتین به عنوان رئیس جمهور روسیه آنچنان امنیت اقتصادی ترکیه را به خطر انداخت و صادرات، توریسم و طرح‌های اقتصادی کلان آنها را فلج کرد تا اردوغان این نکته و پیام محکم پوتین را با تمام وجود درک کند که "هرگز یک روس را تهدید نکنید!" روسیه هنوز هم برای آینده ترکیه مجازات‌ منطقی و مطابق با قوانین بین‌المللی دارد و احتمالا به زودی بخش‌های کشتیرانی و ترانزیت ترکیه با تهدید جدی از سوی روس‌ها مواجه خواهد شد. مردم روسیه بلایی بر سر اقتصاد و جایگاه سیاسی و بین المللی ترکیه آوردند که تمام دنیا آموختند که روس ها تهدیدپذیر نیستند و تهدید شدن یک روسی هزینه سنگینی به دنبال دارد.


باید بپذیریم که آل‌سعود این روزها با علامت "دو شمشیر" خود برای مسلمانان واقعی، شیعیان و ایرانی‌ها  خط و نشان می‌‌کشد، با شمشیر گردن شیعیان را می‌زند و در یک کلام، شمشیر را برای ایرانی‌ها و شیعیان از رو بسته است. اما دولتمردان و مردم ایران باید "سر بریدن با پنبه" را آنقدر هنرمندانه و مطابق با قوانین جهانی در برابر آل‌سعود در پیش بگیرند تا این رژیم دست‌نشانده آمریکا و غرب مقابل عقل، منطق و هوش سیاسی و اقتصادی ایرانی‌ها زانو بزند و سر از تنِ اقتصادش جدا شود.


تاریخ ارسال: دوشنبه 14 دی‌ماه سال 1394 ساعت 03:28 ب.ظ | نویسنده: مهدی جابری | چاپ مطلب