X
تبلیغات
رایتل

آدم‌های ساکت

Mahdi Jaberi's blog

توهم انتخاباتی ممنوع! // پذیرش نتیجه، یک فرهنگ خوب و اصیل است


مهدی جابری/ میزان رای ملت است؛ بنابراین نامزدهای انتخابات بعد از اعلام نتایج باید به نظر، تصمیم و خرد جمعی جامعه احترام بگذارند و از ایجاد اختلافات قومی، سیاسی و حزبی بپرهیزند.
دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی به مرحله نهایی خود رسیده است. هرچند اطلاع از نتایج نهایی انتخابات برای افکار عمومی مهم است اما نامزدهای انتخاباتی حال و هوای خاصی در روز انتخابات و نیز در مرحله شمارش آرا و اعلام نتایج دارند. بنابراین احتمال دارد که بسیاری از آنها به خاطر استرس، هیجان، نگرانی و انتظار، توانایی تحلیل صحیح، واکنش منطقی و اتخاذ تصمیم درست را نداشته باشند.
مرحله شمارش آرا از این نظر حساس و مهم است که هر یک از داوطلبان و نامزدهای انتخابات به خاطر تبلیغاتی که برای پیروزی در انتخابات داشته اند و یا به خاطر جوسازی و تلقین اطرافیان، اینطور تصور می کنند که حتما باید پیروز انتخابات باشند و اگر نتیجه ای غیر از این حاصل شد (از نظر آنها) غیرواقعی و مشکوک است!
واقعیت این است که از میان چندهزار نامزد انتخاباتی، کمتر از 300 نفر امکان راهیابی به خانه ملت را دارند و مابقی نامزدها باید به آرای مردم احترام بگذارند و نتیجه را بپذیرند.

توهم ممنوع!
مطابق اخبار منتشر شده در رسانه ها از حال و هوای انتخاباتی در برخی نقاط کشور، تعصبات قومی و گروهی موجب شد که در مرحله تبلیغات نامزدها شاهد وقوع درگیری های فیزیکی و جدال های خشن بین طرفداران تعدادی از نامزدهای انتخاباتی باشیم. به عبارت دیگر، از آنجا که در برخی مناطق کشور تعصبات خاصی به زبان، قومیت و خرده فرهنگ ها وجود دارد نامزدها نباید پس از اعلام نتایج، به اختلاف نظرهای موجود دامن بزنند و زمینه های تفرقه، جنجال و ناامنی های محلی را فراهم کنند.
در شهرهای بزرگ همچون تهران نیز با توجه به تنوع افکار، سلیقه ها و نگرش ها بین مردم، احتمال رقم خوردن هر نتیجه ای وجود داشت. در انتخابات قبلی مجلس شورای اسلامی هم شاهد بودیم که برخی چهره های سیاسی شاخص موفق به جلب نظر مثبت مردم نشدند و از حضور در خانه ملت باز ماندند؛ حتی برخی از این افراد سابقه حضور در چندین دوره از مجلس شورای اسلامی را داشتند اما افکار عمومی ترجیح دادند که دیگر به آنها رای ندهند.
بنابراین معروف بودن، چهره بودن و رئیس مجامع و مراکز مهم بودن نمی تواند دلیل کافی و لازم برای رای آوردن باشد، اما متاسفانه برخی شخصیت ها و چهره های سیاسی با این توهم و تصور که جایگاه ویژه ای در افکار عمومی دارند، نمی توانند نتیجه ای جز پیروزی در انتخابات را بپذیرند! این افراد اگر رای نیاورند بلافاصله از ارزش هایی که ادعای پایبندی به آنها را داشتند  فاصله می گیرند و با ادعاهای عجیب و غریب، فضای جامعه را بر هم می زنند.
از تمام داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان انتظار می رود که به جای واکنش سریع و عجولانه، ابتدا ذهن و فکر خود را از توهماتی که حاصل تلقین اطرافیان است خالی کنند تا بتوانند با کلام سنجیده و مبتنی بر منطق درباره نتیجه انتخابات اظهار نظر کنند. این افراد باید بدانند که جامعه ایران در دهه 90 تفاوت های زیادی از نظر تصمیم گیری سیاسی با جامعه ایران در دهه های 60 و 70 و حتی 80 دارد.

پذیرش نتیجه، یک فرهنگ است
برخی افراد و گروه های سیاسی در کلام و شعار مدعی احترام به آرای مردم هستند اما اگر نتیجه انتخابات مطابق میل آنها نباشد، با اظهارات احساساتی و نسنجیده به شعور مردم و خرد جمعی یک جامعه توهین می کنند. آنها اگر در سال 1388 رای نیاورند مدعی مشکوک بودن اوضاع می شوند اما زمانی که در سال 1392 رای می آورند می گویند "این انتخابات، سالم ترین انتخابات بود"! البته آنها نمی توانند هیچ دلیل قانع کننده ای برای هر یک از این ادعاها بیاورند؛ چراکه "سالم ترین انتخابات" هم توهین به حاکمیت است و هم توهین به شعور سیاسی مردم؛ چراکه طراحان این ادعا فقط منفعت و مصلحت خودشان را می بینند، نه مردم و مصلحت مردم را! از طرفی، جناح سیاسی اصولگرا نیز باید به جای توهین به افکار عمومی، علت شکست خوددر  تهران (به رغم پیروزی نسبی در سراسر کشور) را باید به درستی تحلیل و بررسی کند.
بخش قابل توجهی از مردم ایران هوشیارتر از آن هستند که خود را به عنوان ابزار و قربانی در اختیار اهداف حزبی و جناحی قرار دهند. گروه های سیاسی نیز باید به این سطح از فرهنگ و شعور برسند که بدانند احترام به نظر مردم، حاکی از بینش صحیح و تفکر متعالی است؛ آنها باید بفهمند که پذیرش نتیجه انتخابات یک فرهنگ خوب و اصیل است و می تواند آرامش و احساس رضایت را بعد از انتخابات به جامعه هدیه دهد.

* مطالب مرتبط:
اصلاح طلبان ادا باز، اصولگرایان نچسب
رای به ژست های افقی
زن هایی که جوانی شان در مجلس گذشتتاریخ ارسال: یکشنبه 9 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 01:00 ب.ظ | نویسنده: مهدی جابری | چاپ مطلب