X
تبلیغات
رایتل

آدم‌های ساکت

Mahdi Jaberi's blog

ناگهان سیف!دروغِ داخلی، صداقت خارجی

ناگهان سیف!به قلم مهدی جابری/ ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران در اعترافات اخیر خود که با زبانی غیر از "فارسی" منتشر شد، درباره دستاوردهای برجام  از توصیف "تقریبا هیچ" بهره گرفته است؛ این در حالی است که رسانه های منتقد دولت قبلا "هیچ" را به فارسی معنا کرده بودند!

اذعان سیف در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ بر این نکته که "برجام تا کنون تقریباً هیچ دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است" نه تنها مهر تاییدی بر پیش بینی ها، انتقادها و تحلیل های دلسوزانه رسانه های منتقد داخلی است بلکه صحت "برد-برد" را از اساس زیر سوال می برد.
مقامات ارشد دولت یازدهم که در یکسال گذشته همواره رسانه های منتقد را به خاطر تحلیل های منصفانه و نقدهای خیرخواهانه به "بی سوادی" متهم می کردند و حتی از ابزار تهدید و هشدار بهره می گرفتند، این روزها به همان نتیجه ای دست یافتند که ماه ها قبل تیتر اصلی رسانه های منتقد بود: "هیچ!"
این مقامات ارشد اما امروز به نقطه ای رسیده اند که برای اعترافات دیرهنگام به اشتباهات خود، دست به دامان رسانه های خارجی می شوند تا واقعیت ها، حقیقت ها و "راست"های دولت راستگویان با "زبان های بیگانه" منتشر شود! چراکه اگر کشورهای خارجی برای تحلیل میزان رضایت ایران از برجام به ترجمه یادداشت ها، مصاحبه ها، نطق ها و گزارش های مقامات دولتی ایران و رسانه های حامی دولت بپردازند، در نهایت به این نتیجه می رسند که:
Everything is calm. I'm very happy! 


اما دولت یازدهم که تمام تخم مرغ های خود را در سبد "1+5" گذاشته است و نرخ تورم و آمار بیکاری را بر مبنای همین بعلاوه و فرمول نادرست و ناعادلانه می سنجد امروز برای کاهش قیمت ها، عبور از رکود، کاهش نرخ تورم و ایجاد اشتغال چاره ای جز اعتراف به واقعیت ها ندارد؛ آن هم اعتراف برای شبکه هایی که صدای او را به "انگلیسی" ترجمه و منتشر می کنند تا شاید مردم ایران متوجه واقعیت های تلخ نشوند!

So far, Iran has gotten “almost nothing” from the accord.


اکنون سوال این است که چرا آنچه مقامات ارشد دولت در تریبون های بیگانه بر زبان جاری می کنند، تفاوت فاحشی با اظهارات آنها در رسانه های داخلی دارد؟ چرا راستگویی و صداقت مدیران اجرایی کشورمان باید نصیب خارجی ها شود و سهم ما فقط پتکِ "دولت راستگویان" باشد؟ بیش از یک سال است که دولت یازدهم با طرح شعار "برد-برد" ادعا دارد که هم ایران و هم طرف خارجی در توافق هسته ای سود برده اند. همچنین بالاترین مقام اجرایی کشور به طور واضح از رسانه های منتقد می خواهد که علیه برجام و توافق هسته ای سخن نگویند و امید مردم را ناامید نکنند! اما ناگهان سیف، شمشیرِ زبان خود را از رو برای اروپا و آمریکا می کشد و قاطعانه و بی تعارف به آنها می گوید که سهم ایران از برجام تقریبا هیچ بوده است.


اعترافات سیف به عنوان مقامی که حکم انتصاب خود در این جایگاه را از رئیس جمهور دریافت کرده است، بار دیگر اثبات می کند که دولت یازدهم باید برای رسانه های منتقد و دلسوز داخلی احترام قائل باشد و اگر آنها زبان به گلایه و انتقاد گشودند بلافاصله با برچسب های تندرو، بی سواد و بی شناسنامه مواجه نشوند؛ چراکه ولی الله سیف امروز همان جملاتی را بر زبان آورده است که رسانه های منتقد پس از هربار انتشار این جملات با توپخانه تمسخر، تهدید، برچسب زنی، ایجاد محدودیت و کاهش یارانه مواجه شده اند!
البته مقامات ارشد دولت می دانند که اظهارات آنها در مجالس حزبی و محافل سیاسی داخلی، هیچ خریداری در کشورهای خارجی ندارد؛ چراکه اروپا و آمریکا به خوبی می دانند که چه راه های فراری در هر دو سوی پرانتزها و ویرگول های توافق برای خود باقی گذشته اند! آنها که دیروز با وضع خط و نشان های هسته ای، وعده گشایش اقتصادی را به دولت ایران می دادند امروز اما از این دولت می خواهند که با پذیرفتن محدودیت های موشکی، سلاح مبارزه یک ملت را زمین بگذارد و دست هایش را به نشانه تسلیم بالا بگیرد تا شاید چند دلار کفِ دست او بگذارند!


اما راه حل مقابله با زیاده خواهی های اروپا و آمریکا چیست؟ شاید بهتر این باشد که دولت یازدهم یکبار برای همیشه پاسخ طرف های خارجی خود را بدهد و برای این کار لازم است یک نقطه در انتهای جملات ناقص، اظهارات متضاد و ادبیات شکسته خود بگذارد و به ابتدای سطر بازگردد. منتقدان هنوز هم با روی گشاده از دولت پشیمان استقبال می کنند تا همه چیز را دوباره از "صفر" آغاز کند.

آری؛ تقریبا هیچ، تقریبا همان "هیچ" است؛ almost nothing means Nothing!

تاریخ ارسال: دوشنبه 30 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 11:42 ق.ظ | نویسنده: مهدی جابری | چاپ مطلب