آدم‌های ساکت

Mahdi Jaberi's blog

محصولات آقایان و یک سانتی‌متر شعور!


به قلم مهدی جابری/ پیامک آمد "محصولات آقایان با ارسال عدد یک"؛ سوژه خوبی بود. تماس گرفتم. یک خانم گفت "هدف شما چیست؟ آیا می‌خواهید محکم‌تر شوید، بلندتر شوید یا به تاخیر بیفتید!" گفتم آیا شما سایت اطلاع‌رسانی هم دارید؟ گفت "بله اما توضیحات شفاهی من کامل‌تر است!"

توی تحریریه بودم. صدای ما هم روی اسپیکر بود و برای همه پخش می‌شد. مانده بودم که توی جمع چه جوابی به آن خانم بدهم. گفتم "من اهداف دیگری هم دارم. یعنی زمینه کار شما فقط همین سه مورد است؟!" پاسخ داد "بله چون به جز این سه مورد، هدف دیگری در کل جهان تعریف نشده است! البته برای همین سه مورد، صد نوع محصول داریم. امریکایی، چینی، کره‌ای، آلمانی، ایتالیایی. هم کپسول و قرص داریم، هم ژل و کرم داریم و هم وسایل کششی! پیشنهاد میکنم کپسول 60 تایی امریکایی را انتخاب کنید که 200 هزار تومان است و هر سه تا کار را هم برای شما انجام می‌دهد. البته برای اینکه تاثیر قطعی داشته باشد باید دوره درمان را با مصرف سه بسته کپسول کامل کنید که می‌شود 600 هزار تومان."

قبلا درباره این نوع محصولات و به خاطر اقبال زیاد آقایان به آنها با چند کارشناس و صاحب‌نظر صحبت کرده بودم و می‌دانستم که چه سوءاستفاده‌ها و کلاهبرداری‌های در این زمینه انجام می‌شود. بنابراین برای تکمیل گزارش رسانه‌ای باید شخص فروشنده را درگیر سوالاتم می‌کردم. به او گفتم "من و تعدادی از همکارانم به شرطی مشتری شما می‌شویم که محصولاتتان تاییدیه وزارت بهداشت ایران را داشته باشد." آن فرد پاسخ داد "محصول ما اصل آمریکا است. وزارت بهداشت ایران برای این نوع محصولات مجوز و تاییدیه نمی‌‌دهد. وزارت بهداشت به محصولاتی مجوز می‌دهد و توی داروخانه‌ها به فروش می‌رسد که حتی به اندازه یک میلیمتر هم برای شما کاری نمی‌کند. اما من به شما قول می‌دهم که آنقدر نتیجه بگیرید که دوباره به خودم مراجعه کنید." پرسیدم شما چگونه تضمین می‌دهید. گفت "چندتا کپسول به قصد امتحان برای شما می‌فرستم. شما مبلغی را به من بپردازید. دو هفته مصرف کنید و وقتی آثار و نتایج را دیدید سه بسته کامل را بخرید. توی این دو هفته نیم‌سانتی‌متر پیشرفت می‌کنید و وقتی دوره درمان را کامل کنید 14 برابر بیشتر از آن نیم‌سانت نتیجه خواهید گرفت، شاید هم 20 برابر آن!"

گفتم آیا از نظر پزشکی چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ پاسخ داد "بله آقا! چندتا سازمان بین‌المللی توی امریکا و اروپا تایید کردند." پرسیدم "لطفا نام یکی از این سازمان‌های معتبر را به من بگویید. فقط نام یکی را." چند ثانیه مکث کرد و گفت "اینها را توی سایت نوشته‌ایم."

نشانی سایت اینترنتی‌شان را درخواست کردم که فقط نام خودش را برایم تکرار کرد اما با اصرار من بالاخره نشانی سایت را داد. وارد اینترنت شدم و با صفحه مسدود آنها به علت تخلف و سوءاستفاده روبرو شدم.
 


آیا دیگران شما را ریز می‌بینند؟!

شبکه‌های ماهواره این روزها مشغول تبلیغات گسترده برای محصولات آقایان هستند. محصولاتی که هم زیرنویس می‌شود، هم با صدای هیجان‌انگیز یک خانم یا با لحن امیدوارانه یک مرد در گوش شما تکرار می‌شود و هم آموزش تصویری و گام به گام دارد!

 تبلیغ‌کنندگان ماهواره‌ای از شما می‌پرسند که "آیا از ارتباطات خود راضی نیستید؟ آیا به دنبال جذب طرف مقابلتان هستید؟ آیا دیگران از شما دور شده‌اند؟ آیا آنها شما را ریز می‌بینند؟! پس همین الان عدد یک را برای ما ارسال کنید تا جدیدترین محصول آقایان یعنی کپسول‌های ساخت امریکا را برای درمان تمام مشکلات شما درب منزل یا محل کارتان تحویل بگیرید و معجزه‌اش را همانجا احساس کنید! فقط با 139 هزار تومان."

نکته جالب این است که یک شبکه دیگر ماهواره‌ای ادعا می‌کند که تبلیغات شبکه‌های دیگر فریب است. این شبکه با صدایی مهیج که بیم و امید را با هم دارد، ادعا می‌کند: "آیا از مصرف کپسول‌های مختلف خسته شده‌اید؟! آیا هرچه کپسول می‌خورید نتیجه نمی‌گیرید؟ آیا تا به حال صدها هزار تومان برای خرید کپسول‌های تقلبی هزینه کرده‌اید؟ آیا از درمان مشکل خود ناامید شده‌اید؟ ما می‌خواهیم امروز محصولی را به شما معرفی کنیم که در همان لحظه‌ای که آن را مصرف می‌کنید دهانتان از تعجب باز بماند! بله... ما کرم و ژل چندکاره ایتالیایی را به شما معرفی می‌کنیم. با این ژل‌ها شما به آنچه که ایده‌آل یک مرد است خواهید رسید! فقط با 89 هزار تومان. با ارسال عدد یک به این شماره."

اما این موضوع جالب‌تر هم می‌شود؛ چراکه شبکه دیگری روی دست بقیه می‌زند و می‌گوید: "محققان به این نتیجه رسیده‌اند که کپسول‌ها و ژل‌های آقایان فقط تاثیر کوتاه‌مدت دارد و اندام شما دوباره به حالت قبلی باز می‌گردد. احتمالا شما از اینکه پول‌های خود را برای خرید انواع کپسول‌ها و قرص‌ها و ژل‌ها دور ریخته‌اید عصبانی هستید! شما اکنون فقط یک گزینه قطعی و موثر در پیش دارید. ما دستگا‌های کششی را به شما معرفی می‌کنیم. کافی است شما این دستگاه را زیر لباس‌تان نصب کنید و نتیجه فوق‌العاده و خیره‌کننده آن را بعد از یک ماه مشاهده کنید! شما می‌توانید این دستگاه معجزه‌گر را فقط با پرداخت 69 هزار تومان درب منزل یا محل کارتان تحویل بگیرید و از ارتباطات خود لذت ببرید!"
 
خواهرم سریعا به آشپزخانه می‌رود!
محمد 25 ساله که دانشجو و مجرد است می‌گوید: "پدرم به فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی علاقه دارد. به همین خاطر قبلا بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ که فیلم و سریال قدیمی نشان می‌دهند را تماشا می‌کرد اما وسط سریال، هر چند دقیقه یکبار صدای یک خانم یا آقا پخش می‌شد که محصولات آقایان را تبلیغ می‌کردند و الفاظ زشت و شرم‌آور به کار می‌بردند. بالاخره ما یک خانواده ایرانی هستیم. به یک مسائلی حساسیت داریم. هم من و هم پدرم آنقدر از خجالت سرخ می‌شدیم که بلافاصله شبکه را عوض می‌کردیم. باور کنید خیلی مواقع وقتی شبکه را عوض می‌کردیم، باز هم با تبلیغ همان محصولات در شبکه‌های دیگر مواجه می‌شدیم. خواهرم و مادرم از خجالت سریعا به آشپزخانه می‌رفتند. این چیزها و این نوع تبلیغات اصلا با فرهنگ ما همخوانی ندارد. ما بعد از چند بار که اینطور شرمنده یکدیگر شدیم، ماهواره را جمع کردیم."
 
ابراهیم 50 ساله که دو فرزند دختر و پسر دارد معتقد است: "برای من جای سوال است که آیا در این دنیا هیچ چیز دیگری برای تبلیغ کردن وجود ندارد؟ این شبکه‌ها 15 دقیقه فیلم نشان می‌دهند و 20 دقیقه تبلیغات شرم‌آور دارند. تازه در همان 15 دقیقه که فیلم نشان می‌دهند باز هم با زیرنویس و بالانویس، محصولات آقایان را با ادبیات و نوشتار زشت و خجالت‌آور تبلیغ می‌کنند! بعید می‌دانم در کشورهای خارجی ماهواره‌ها این قدر بی‌قانون باشند. یعنی در اروپا و امریکا هم اینطور و اینگونه به عقاید و ارزش‌های خودشان توهین نمی‌کنند. چه کسی به این شبکه‌های بی‌نام و نشان ماهواره اجازه می‌دهد که اینقدر بی‌پروا و جسورانه به تبلیغ محصولات آقایان بپردازند. اگر همین شبکه‌ها با همین شکل در اروپا فعالیت کنند، قطعا و صددرصد متخلف شناخته خواهند شد. اینها به تمام عقاید و باورهای ایرانی توهین می‌کنند. من بارها جلوی فرزندانم شرمگین شدم. برای مدتی به تمام آن شبکه‌ها قفل زدم اما از آنجا که دنیای ماهواره بسیار گسترده است و شبکه‌ای مطمئن در آن وجود ندارد، در نهایت دیش و گیرنده را جمع کردم."
 
چه داروخانه و چه قاچاق؛ هر دو بی‌تاثیرند

چگونگی تاثیرگذاری و موثر بودن یا نبودن محصولات آقایان نیز بحث مهمی است که کمتر از سوی رسانه‌ها و کارشناسان به آن پرداخته شده است. متاسفانه با جست‌وجوی این محصولات در اینترنت، آنقدر که با توصیف‌های خیره‌کننده و جذاب درباره این محصولات مواجه می‌شوید، اما برای یافتن و مطالعه مضرات و معایب این محصولات و نیز برای آشنایی با کلاهبرداری‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود باید جست‌وجوی پیچیده‌تری انجام دهید!

درباره میزان تاثیرات این داروها و محصولات و اینکه آیا آنچه در تبلیغات گفته می‌شود صحت دارد یا نه، با تعدادی از مردان جوان به گفت‌وگو نشستم اما هیچیک از آنها نتوانستند با قاطعیت تایید کنند که از این محصولات نتیجه دلخواه خودشان را گرفته‌اند؛ عده‌ای به کلی پشیمان هستند و عده‌ای نیز به همان تاثیرات کوتاه‌مدت و مقطعی رضایت دادند و البته دیگر به سراغ این داروها نرفتند.

مرتضی 31 ساله می‌گوید: "من تمام این محصولات را امتحان کرده‌ام اما جواب نگرفته‌ام؛ از محصولات خارجی مورد تایید وزارت بهداشت ایران گرفته تا محصولاتی که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و مجوز بهداشت ایران را ندارد؛ هیچ‌کدام رضایت‌بخش نبودند. محصولات آقایان که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد بسته به موارد استفاده و هدف شما، بین 50 تا 100 هزار تومان است. من یک بسته کپسول مصرف کردم اما نتیجه نگرفتم. به همان داروخانه مراجعه کردم و گفتند که باید حداقل سه-چهار بسته مصرف کنم. من همین کار را انجام دادم و حدود 300 هزار تومان هزینه کردم. تاثیر این کپسول‌ها فقط در زمانی است که آن را مصرف می‌کنید و اگر بعد از سه-چهار ماه یا مثلا بعد از یکسال به شرایط و وضعیت خودتان دقت کنید، تغییر خاصی احساس نمی‌کنید و همه چیز دوباره به حالت اول بازگشته است."
 
خط‌کش‌های بی‌حرکت!
میثم 30 ساله هم اظهار می‌دارد: "وقتی 150 هزار تومان هزینه می‌کنی و بعد به تو می‌گویند که باید دو-سه بسته دیگر از همان کپسول‌ها مصرف کنی، چاره‌ای به جز رفتن تا انتهای خط نداری. من 450 هزار تومان فقط در سه ماه برای خرید محصولات آقایان هزینه کردم. تمام تغییرات را به صورت میلیمتری زیر نظر داشتم! ابزار من برای این کار یک خط‌کش بود. بعد از سه ماه فقط به اندازه دو‌سانت پیشرفت داشتم که آن هم بعد از یکسال پرید و از دست رفت!"

حامد 28 ساله که از ژل‌ها و کرم‌های مخصوص آقایان استفاده کرده است می‌گوید: "من اول کپسول‌های امریکایی مصرف می‌کردم که البته بعدا فهمیدم که تقلبی بوده است. من 350 هزار تومان بابت خرید آنها از یک نفر که توی سایت‌های اینترنتی تبلیغات می‌کرد هزینه کرده بودم. بعد از دو سال به سمت ژل و کرم رفتم؛ چون می‌گفتند ارزان‌تر است و نتیجه بهتری هم دارد. چهار بسته ژل استفاده کردم اما دقیقا متوجه نشدم که چه‌قدر تاثیر داشت. البته تاثیرات موقت داشت و من حتی به خاطر تلقین‌هایی که درون خودم داشتم، برای مدتی سرحال و پرانرژی بودم اما بعد از چندماه به سختی می‌شد به این نتیجه رسید که نیم‌سانتیمتر پیشرفت کرده‌ام! و این عدد با آن چیزی که از ابتدا در ذهن من بود فاصله زیادی داشت. مثلا 10 تا 15 برابر کمتر از انتظار من بود!"
 
یک سانتی‌متر شعور
بسیاری از توقعات و آرزوهای بی‌اساس محصول تبلیغاتی است که از طریق مجاری غیررسمی و کلاهبردار پیگیری می‌شود. انسان‌ها بیش از آنکه نیاز به افزایش قد یا تغییرات دیگر در اندام خود داشته باشند، نیازهای اساسی دیگری دارند اما هجمه‌های تبلیغاتی برای افزایش سایز و حجم در تمام نقاط بدن انسان آنقدر زیاد و بی‌وقفه است که توان و قدرت تفکر و اندیشیدن به موضوعات مهم و نیازهای اساسی را از بسیاری از انسان‌‌ها سلب کرده است.

البته تعداد زیادی از ما هیچ توجهی به این نوع تبلیغات نداریم اما متاسفانه تعداد زیادی از ما توجه داریم! وجود این حجم گسترده از تبلیغات به خوبی بیانگر آرزوهای واهی و حجیم در افکار ما است! خوب است که ما قبل از اینکه به فکر پیشرفت‌های چندسانتیمتری در فیزیک و جسم خود باشیم، به دنبال افزایش حجمِ درک، حجم فهم و اندازه‌ی مغز و دانش خود برویم. چراکه اضافه شدن معادل یک‌سانتی‌متر به درک و شعور و فهم ما بسیار پسندیده‌تر از آرزوی واهی و دست‌نیافتنی و دروغ برای اضافه شدن 5 یا 10 یا 20 سانتی‌متر به قد و دست و پا و اعضای بدن ماست.

اگر همه ما به این میزان شعور دست پیدا کنیم، آن وقت است که هیچ‌کس جرات ندارد در شبکه‌های ماهواره‌ای بی‌نام و نشان کپسول‌ها و محصولات تقلبی و حتی زیان‌آور برای ما مردان را تبلیغ کند؛ چراکه سایز فهم و درک ما افزایش یافته و این افزایش دائمی و ماندگار و بی‌بازگشت است. در آن صورت کسی نمی‌تواند به شعور و فهم بلند و متعالی ما توهین کند.

به زودی در گزارش دیگری به بررسی شرایط غیربهداشتی تولید و نگهداری محصولات آقایان  و خطرات مصرف این محصولات از زبان چند کارشناس و یک واردکننده دارو خواهیم پرداخت.

تاریخ ارسال: یکشنبه 5 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 06:56 ب.ظ | نویسنده: مهدی جابری | چاپ مطلب